Burgess Announces Service Academy Nominees
Posted by Lesley Fulop on February 10, 2016 | comments
f t # e
Washington, D.C. – Congressman Michael C. Burgess, M.D. (TX 26) announced that twenty-six students from the 26th District of Texas have been selected as Class of 2020 nominees to our nation’s service academies. These outstanding young men and women were nominated to attend the U.S. Military Academy at West Point, NY, the U.S. Naval Academy at Annapolis, MD, the U.S. Merchant Marine Academy at Kings Point, NY and the U.S. Air Force Academy at Colorado Springs, CO.

“I was very impressed by the high caliber of candidates that applied to my office,” said Dr. Burgess. “The selection process was very competitive, and each of these students has a strong record of academic performance and leadership in school activities, sports, community and volunteer service.  I proudly nominated them for admission to our nation’s service academies.  If selected to attend their respective academies, I know each of these students will perform admirably, and serve honorably as officers in our country’s military services.”

Nominees were selected after a rigorous application process culminating in a personal interview with Dr. Burgess’ Academy Advisory Board. A congressional nomination does not guarantee admission to one of the service academies as the academies’ respective admissions boards decide who is offered appointment, and ultimately admitted. If appointed, the nominees will enter this summer.

The following candidates were nominated to the service academies. Several individuals have been nominated to multiple academies; if they receive appointment offers from more than one academy, the student will have to choose one to attend. 

Alex Albright (Lewisville ISD - Marcus High School, Flower Mound) has been nominated to the U.S. Military Academy.

Zach Arcos-Honeycutt (Frisco ISD - Wakeland High School and Greystone Preparatory School) has been nominated to the U.S. Naval Academy and U.S. Merchant Marine Academy.

Danesh Bam (Lewisville ISD - Flower Mound High School) has been nominated to the U.S. Air Force Academy.

Quinn Bauer (Lewisville ISD - Lewisville High School and Northwestern Preparatory School) has been nominated to the U.S. Naval Academy and U.S. Merchant Marine Academy.

Benjamin Blessing (Frisco ISD - Wakeland High School) has been nominated to the U.S. Air Force Academy.

Nicholas Blessing (Frisco ISD - Wakeland High School) has been nominated to the U.S. Air Force Academy.

Grant Carter (Sanger ISD - Sanger High School and North Central Texas College) has been nominated to the U.S. Air Force Academy and U.S. Merchant Marine Academy.

Mitchell Cason (Lewisville ISD - Marcus High School, Flower Mound) has been nominated to the U.S. Air Force Academy.

John Cox (Frisco ISD - Frisco High School) has been nominated to the U.S. Military Academy.

Christopher Dao (Carroll ISD - Carroll High School, Southlake) has been nominated to the U.S. Military Academy and U.S. Naval Academy.

Honor Fusselman (Northwest ISD-Byron Nelson High School, Trophy Club and Texas A&M University) has been nominated to the U.S. Military Academy and U.S. Air Force Academy.

Connor Green (Lewisville ISD - Flower Mound High School and New Mexico Military Institute) has been nominated to the U.S. Merchant Marine Academy.

Nicholas Haslam (Northwest ISD-Byron Nelson High School, Trophy Club) has been nominated to the U.S. Naval Academy.

Cody Jones (Lewisville ISD - Flower Mound High School) has been nominated to the U.S. Military Academy and U.S. Air Force Academy.

Brian Kidd (Lewisville ISD - Flower Mound High School) has been nominated to the U.S. Naval Academy.

Samuel Kittlitz (Lewisville ISD - Lewisville High School) has been nominated to the U.S. Air Force Academy and U.S. Merchant Marine Academy.

Anthony Laico (Lewisville ISD - Flower Mound High School) has been nominated to the U.S. Military Academy and U.S. Merchant Marine Academy.

Charles McCartney (Westlake Academy) has been nominated to the U.S. Military Academy, U.S. Naval Academy and U.S. Merchant Marine Academy.

Mark Mengel (Keller ISD – Keller High School) has been nominated to the U.S. Naval Academy.

Audra Milbitz (North Central Texas College) has been nominated to the U.S. Naval Academy and U.S. Merchant Marine Academy.

Gemma Nguyen (Frisco ISD - Wakeland High School) has been nominated to the U.S. Merchant Marine Academy.

Samuel Rice (Lewisville ISD - Flower Mound High School) has been nominated to the U.S. Military Academy and U.S. Naval Academy.

Trey Roach (Covenant Christian Academy, Colleyville) has been nominated to the U.S. Merchant Marine Academy.

John Stroup (Frisco ISD - Frisco High School) has been nominated to the U.S. Naval Academy.

Kellin Tompkins (Frisco ISD - Wakeland High School and Texas A&M University) has been nominated to the U.S. Air Force Academy.

Kayla Wofford (Lewisville ISD - Lewisville High School) has been nominated to the U.S. Air Force Academy.

Additional information regarding the academy nomination and application process may be obtained on Burgess’ website at http://burgess.house.gov or by contacting Robin Vaughan, Deputy District Director, in the Lake Dallas district office at 940-497-5031 or robin.vaughan@mail.house.gov. 
f t # e